V začetku šolskega leta smo prevzeli skrb za mali zelenjavni vrt na vrtčevskem vrtu.

Glavno vodilo oziroma cilj nama je bil, kaj bodo otroci s skrbjo za zelenjavni vrt pridobili. Poleg tega vodila sva sledili ciljem;

Otroci:

– navajajo se na potrpežljivost, sodelovanje,
– pridobivajo nova znanja, spretnosti,
– doživljajo zadovoljstvo ob vidnih rezultatih svojega dela,
– spoznavajo kaj rastline potrebujejo za življenje,
– odkrivajo in spoznavajo spremembe v živi naravi (opazujejo rast rastlin),
– urijo finomotoriko,
– spoznavajo pomen samooskrbe.

Tako smo že v jeseni začeli z obdelovanjem, najprej s pripravo zemlje na zimo. Vrtiček smo opleli, poravnali ter ga pokrili  s smrekovimi vejami, da je bilo pomladi manj plevela.

V igralnici smo spoznavali različno zelenjavo prinešeno v igralnico (iz domače pridelave, iz vrtčevske kuhinje), jo vonjali, okušali ter risali. Tako smo se že v jeseni pogovarjali kaj bi radi, da na našem malem vrtu zrase.

Marca smo najprej semena posejali v igralnici, na koledarju označili datum setve, ugotavljali kaj se bo zgodilo ter dnevno opazovali spremembe. Otroci so navdušeno spremljali kaj se dogaja v lončkih.

Spoznali smo, da semena za kaljenje poleg prsti potrebujejo še svetlobo, toploto in vodo. Narisali smo še oznake, da smo vedeli katero seme smo kam posejali.

Končno je posijalo sonce v našo dolino in komaj smo čakali, da se toliko ogreje, da bomo nadaljevali z urejanjem vrta.

Najprej smo v vrtiček dosuli zemljo, jo pognojili s hlevskim gnojem, vse skupaj prekopali ter pograbili.

V drugi polovici aprila smo v vrt zasejali semena kumar, korenja, solate, bučk ter posadili krompir.

Na fotografijo vrta smo z sličicami označili kaj in kje smo posejali.

Oznake smo narisali še na škril ter z njimi označili gredice.

Tako, naš vrt je pripravljen, sedaj pa opazujemo spremembe ter veselo čakamo na pridelek. In ko bo, si bomo z veseljem pripravili zelenjavno pojedino!

Obljubili smo, da bomo redno hodili opazovat spremembe, pulili plevel ter po potrebi zalivali.

Tako smo v maju opazili, da je vrt vedno bolj zelen, posadili pa smo še sadike paradižnika in paprike.

Ko bo solata dovolj velika, jo bomo presadili tudi v lončke in vsak otrok bo domov nesel sadiko ljubljanske ledenke.